Rekrutacja pracowników – Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna?

Osoby, które zarządzają firmą bardzo często zdają sobie sprawę z tego, jak ciężko jest zrekrutować wartościowego pracownika. Rekrutowanie pracownicze bywa procesem naprawdę długotrwałym i czasochłonnym, którego nie da się zamknąć w krótkim okresie czasu. Trzeba mieć świadomość tego, że zatrudnieni pracownicy mają ogromny wpływ na to, jak firma będzie wyglądać w przyszłości.

Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna?

Po umieszczeniu ogłoszeń w internecie oraz otrzymaniu papierów motywacyjnych od różnych kandydatów przychodzi pora na przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi z nich.

Rozmowy kwalifikacyjne bywają zwieńczeniem całego procesu rekrutacyjnego, dlatego warto wiedzieć, jak powinny one wyglądać.

Po pierwsze, pracodawca nie może bać się zadawania pytań. Właśnie temu służy rozmowa kwalifikacyjna, by mógł jak najwięcej dowiedzieć się o swoim potencjalnym kandydacie. Oczywiście, należy z góry wykluczyć możliwość zadawania pytań, które mogą kogoś urazić lub obrazić. Zasada ta powinna działać w drugą stronę – kandydat do pracy powinien także mieć możliwość pytania, o co tylko zechce.

O czym rozmawiać na rozmowach kwalifikacyjnych?

Tematy poruszane na rozmowach kwalifikacyjnych to zazwyczaj: historia zatrudnienia, motywacja do zmiany pracy, motywacja do podjęcia pracy na wskazanym stanowisku, oczekiwane zarobki, plan rozwoju na przyszłość i inne tego typu tematy. Warto pamiętać, że pytania o prywatne życie osobiste pracownika nie są najlepszym pomysłem, jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną.

Trzeba też podkreślić, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się wybrany kandydat. To, jak szybko umie nawiązać relacje interpersonalne, też przecież będzie miało wpływ na to, jak będzie wyglądać jego praca w przyszłości. Trzeba też pamiętać o tym, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat ma prawo być nieco zdenerwowany, więc nie warto od razu skreślać zestresowanych osób.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rekrutacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *